Frontenac Community Arena, Venues (Frontenac Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevFebruary, 2020Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Jan 19Jan 20Jan 21Jan 22Jan 23Jan 24Jan 25
IP U7
8:00 AM
vs. IP U7
Minor Novice HL U8
9:00 AM
vs. Minor Novice HL
Bantam LL1 U15
7:30 PM-8:30 PM
Linked Game Cancelled
Bantam LL1 U15
7:30 PM
vs. Loyalist Jets
[BTM150]
Novice Rep U9
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice LL1 U9 & Atom LL1 U11
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Atom LL2 U11 & Atom LL3 U11
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam LL1 U15
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Midget LL1 U21
(0-5)
9:00 PM
vs. Midget LL3 U21
[MID197]
Novice Rep U9 & Minor Novice LL1 U8
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Peewee LL1 U13 & Peewee LL2 U13
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam Rep U15
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Juvenile Rep U21
9:30 PM-11:00 PM
Practice
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Midget Rep U18
L (4-7)
9:00 PM
vs. Loyalist Jets
[O-CC-M-A-1]
Minor Novice HL U8
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Peewee LL2 U13
W (7-1)
6:30 PM
vs. Napanee Stars 2
[PW162]
Midget LL3 U21
L (0-3)
7:30 PM
vs. Stirling Blues 2
[MID001]
Midget LL1 U21
L (1-2)
8:30 PM
vs. Gananoque Islanders Black
[MID171]
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Learn to Skate
IP U7
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Minor Novice HL U8
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Midget Rep U18
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Peewee LL1 U13
1:00 PM
vs. Deseronto Bulldogs 1
[PW165]
Atom Rep U11
W (6-0)
2:00 PM
vs. Loyalist Jets
[O-CC-A-B-3]
Midget Rep U18
L (2-4)
5:00 PM
vs. Loyalist Jets
[O-CC-M-A-3]
Jan 26Jan 27Jan 28Jan 29Jan 30Jan 3101
IP U7
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Minor Novice LL1 U8
T (0-0)
9:00 AM
vs. Stirling Blues
Bantam LL2 U15
L (1-3)
7:30 PM
vs. Loyalist Jets
[BTM156]
Novice Rep U9
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice LL1 U9 & Atom LL1 U11
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Atom LL2 U11 & Atom LL3 U11
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Peewee LL1 U13 & Peewee LL2 U13
8:00 PM-9:00 PM
Shared Practice
Bantam LL1 U15 & Bantam LL2 U15
9:00 PM-10:00 PM
Shared Practice
Midget LL2 U21 & Midget LL3 U21
10:00 PM-11:00 PM
Shared Practice
Novice Rep U9 & Minor Novice LL1 U8
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Bantam Rep U15
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Juvenile Rep U21
W (7-3)
8:30 PM
vs. Douro Dukes
[O-JT2-A-2]
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
W (7-0)
7:30 PM
vs. Brighton Braves
[O-CC-P-A-3]
Juvenile Rep U21
9:00 PM-10:30 PM
Practice
Minor Novice HL U8
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Bantam LL2 U15
L (1-3)
6:30 PM
vs. Gananoque Islanders BLACK
[BTM148]
Peewee Rep U13
W (17-0)
7:30 PM
vs. Brighton Braves
[O-CC-P-A-1]
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Learn to Skate
IP U7
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Novice LL1 U9
T (2-2)
10:00 AM
vs. Gananoque Islanders
[NOVF02]
Atom LL2 U11
L (1-5)
11:00 AM
vs. Prince Edward County Kings 1
[ATM-LP-A04]
Atom LL3 U11
W (2-0)
12:00 PM
vs. Loyalist Jets 201
[ATM-LP-B02]
Peewee LL1 U13
T (2-2)
1:00 PM
vs. Stirling Blues 2
[PW-LP-A02]
Peewee LL2 U13
W (5-1)
2:00 PM
vs. Prince Edward County Kings 2
[PW-LP-B06]
Bantam LL1 U15
W (5-3)
3:00 PM
vs. Stone Mills Sabres
[BTM-LP-B02]
Atom Rep U11
3:00 PM
vs. Loyalist Jets
[O-CC-A-B-5]
Bantam LL2 U15
W (6-2)
4:00 PM
vs. Prince Edward County Kings 2
[BTM-LP-B03]
Peewee Rep U13
4:30 PM
vs. Brighton Braves
[O-CC-P-A-5]
Midget Rep U18
6:00 PM
vs. Loyalist Jets
[O-CC-M-A-5]
Juvenile Rep U21
L (1-3)
6:00 PM
vs. Douro Dukes
[O-JT2-A-4]
02030405060708
IP U7
8:00 AM
vs. IP U7
Minor Novice HL U8
9:00 AM
vs. Minor Novice HL
Peewee LL2 U13
T (3-3)
4:30 PM
vs. Napanee Stars 1
[PW-LP-B07]
All Teams
5:00 PM-6:00 PM
Development All Novice and Minor Novice LL
All Teams
6:00 PM-7:00 PM
Development for all Atom HL players
Peewee LL1 U13 & Peewee LL2 U13
7:00 PM-8:00 PM
Development All PW LL players
Bantam LL1 U15 & Bantam LL2 U15
8:00 PM-9:00 PM
Development All Bantam LL players
Midget LL1 U21 & Midget LL3 U21
9:00 PM-10:00 PM
Shared Practice
All Teams
6:00 PM-7:00 PM
Development All HL Goalies ONLY w/Kevin Druce
All Teams
7:00 PM-8:00 PM
Development All REP Goalies ONLY w/Kevin Druce
Bantam Rep U15
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget LL2 U21
9:30 PM-11:00 PM
Practice
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Midget Rep U18 & Juvenile Rep U21
9:00 PM-10:30 PM
Shared Practice
Minor Novice HL U8
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Atom LL3 U11
6:30 PM-7:30 PM
Linked Game Cancelled
Midget LL2 U21
L (1-2)
7:30 PM
vs. Gananoque Islanders Red
[MID-LP-A07]
Midget LL1 U21
W (3-2)
8:30 PM
vs. Loyalist Jets 501
[MID-LP-B09]
Juvenile Rep U21
9:30 PM
vs. Douro Dukes
[O-JT2-A-6]
Midget Rep U18
9:30 PM-10:30 PM
Practice
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Learn to Skate
IP U7
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Atom LL1 U11
W (4-2)
10:00 AM
vs. Napanee Stars 1
[ATM-LP-B07]
Atom LL3 U11
W (4-1)
11:00 AM
vs. Stone Mills Sabres
[ATM-LP-B08]
Peewee LL1 U13
W (5-3)
12:00 PM
vs. Stone Mills Sabres
[PW-LP-A06]
Novice Rep U9
T (2-2)
1:00 PM
vs. Prince Edward County Kings
[NOV-FI15]
Midget LL3 U21
W (2-1)
2:00 PM
vs. Stone Mills Sabres
[MID-LP-B10]
Atom Rep U11
3:00 PM
vs. Loyalist Jets
[O-CC-A-B-7]
Atom Rep U11
L (2-5)
3:00 PM
vs. Campbellford Colts
[O-A-CC-Q4-2]
Peewee Rep U13
W (8-4)
4:30 PM
vs. Bancroft Jets
[O-P-CC-Q4-1]
Peewee Rep U13
4:30 PM
vs. Brighton Braves
[O-CC-P-A-7]
Bantam Rep U15
L (2-3)
6:00 PM
vs. Campbellford Colts
[O-B-CC-Q4-1]
09101112131415
IP U7
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Minor Novice HL U8
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Minor Novice LL1 U8
T (0-0)
9:00 AM
vs. Loyalist Jets
Bantam LL2 U15
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Bantam LL1 U15
7:30 PM-8:30 PM
Practice
Novice Rep U9
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice LL1 U9 & Atom LL1 U11
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Atom LL2 U11 & Atom LL3 U11
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam LL1 U15
(1-3)
8:00 PM
vs. Bantam LL2 U15
[BTM-LP-B08]
Midget LL1 U21
L (0-2)
9:00 PM
vs. Napanee Stars 3
[MID-LP-B15]
Novice Rep U9 & Minor Novice LL1 U8
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Peewee LL1 U13 & Peewee LL2 U13
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam Rep U15
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget LL3 U21
9:30 PM-11:00 PM
Practice
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Midget Rep U18 & Juvenile Rep U21
9:00 PM-10:30 PM
Shared Practice
Minor Novice HL U8
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Atom LL1 U11
(1-2)
6:30 PM
vs. Atom LL3 U11
[ATM-LP-B13]
Midget LL2 U21
L (3-4)
7:30 PM
vs. Deseronto Bulldogs 2
[MID-LP-A15]
Midget LL3 U21
L (1-2)
8:30 PM
vs. Loyalist Jets 501
[MID-LP-B17]
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Learn to Skate
IP U7
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Novice LL1 U9
L (2-6)
10:00 AM
vs. Loyalist Jets
[NOVF01]
Peewee LL1 U13
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Atom LL1 U11
W (2-0)
12:00 PM
vs. Stirling Blues 2
[ATM-LP-B16]
Peewee Rep U13
W (5-3)
1:30 PM
vs. Bancroft Jets
[O-P-CC-Q4-3]
Atom Rep U11
L (4-6)
3:00 PM
vs. Campbellford Colts
[O-A-CC-Q4-4]
Bantam Rep U15
W (7-3)
4:30 PM
vs. Campbellford Colts
[O-B-CC-Q4-3]
16171819202122
IP U7
8:00 AM
vs. IP U7
Minor Novice HL U8
9:00 AM
vs. Minor Novice HL
Bantam LL1 U15
L (0-1)
7:30 PM
vs. Stirling Blues 1
[BTM-LP-B11]
Novice Rep U9
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice LL1 U9 & Atom LL1 U11
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Atom LL2 U11 & Atom LL3 U11
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam LL1 U15 & Bantam LL2 U15
8:00 PM-9:00 PM
Shared Practice
Midget LL1 U21
(2-6)
9:00 PM
vs. Midget LL3 U21
[MID-LP-B24]
Novice Rep U9 & Minor Novice LL1 U8
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Peewee LL1 U13 & Peewee LL2 U13
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam Rep U15
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget LL2 U21
9:30 PM-11:00 PM
Practice
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Midget Rep U18 & Juvenile Rep U21
9:00 PM-10:30 PM
Shared Practice
Minor Novice HL U8
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Peewee LL2 U13
W (4-2)
6:30 PM
vs. Deseronto Bulldogs 1
[PW-LP-B17]
Atom LL2 U11
T (2-2)
7:30 PM
vs. Prince Edward County Kings 3
[ATM-LP-A23]
Midget LL3 U21
W (5-0)
8:30 PM
vs. Prince Edward County Kings 2
[MID-LP-B28]
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Learn to Skate
IP U7
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Atom LL1 U11
W (5-1)
10:00 AM
vs. Napanee Stars 3
[ATM-LP-B22]
Atom LL2 U11
L (6-7)
11:00 AM
vs. Stirling Blues 1
[ATM-LP-A24]
Peewee LL1 U13
W (3-1)
12:00 PM
vs. Prince Edward County Kings 1
[PW-LP-A18]
Novice Rep U9
W (8-1)
1:00 PM
vs. Gananoque Islanders
[NOV-FI40]
Midget LL1 U21
W (3-0)
2:00 PM
vs. Stone Mills Sabres
[MID-LP-B30]
Midget LL2 U21
W (4-2)
3:00 PM
vs. Stirling Blues 1
[MID-LP-A24]
Bantam Rep U15
W (4-0)
4:00 PM
vs. Dundalk Storm
[O-B-CC-S2-1]
Atom LL3 U11
L (0-1)
5:30 PM
vs. Napanee Stars 2
[ATM-LP-B06]
23242526272829
IP U7
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Minor Novice HL U8
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Bantam Rep U15
L (1-2)
6:30 PM
vs. Dundalk Storm
[O-B-CC-S2-2]
Bantam LL2 U15
W (3-2)
8:00 PM
vs. Stirling Blues 2
[BTM-LP-B15]
All Teams
5:00 PM-6:00 PM
Development All Novice and Minor Novice LL
All Teams
6:00 PM-7:00 PM
Development for all Atom HL players
Peewee LL1 U13 & Peewee LL2 U13
7:00 PM-8:00 PM
Development All PW LL players
Bantam LL1 U15 & Bantam LL2 U15
8:00 PM-9:00 PM
Development All Bantam LL players
Midget LL3 U21
W (3-1)
9:00 PM
vs. Napanee Stars 2
[MID-LP-B36]
All Teams
6:00 PM-7:00 PM
Development All HL Goalies ONLY w/Kevin Druce
All Teams
7:00 PM-8:00 PM
Development All REP Goalies ONLY w/Kevin Druce
Bantam Rep U15
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget LL1 U21
9:30 PM-11:00 PM
Practice
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Midget Rep U18 & Juvenile Rep U21
9:00 PM-10:30 PM
Shared Practice
Minor Novice HL U8
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Atom LL3 U11
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Peewee LL1 U13
7:30 PM-8:30 PM
Practice
Peewee LL2 U13
8:30 PM-9:30 PM
Practice
IP U7
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Bantam LL1 U15
10:00 AM
vs. Stone Mills Sabres
[C Final]
Bantam LL1 U15
11:15 AM
vs. Frontenac Flyers
Bantam LL2 U15
12:30 PM
vs. Stirling Blues 1
[A Final]
Bantam LL2 U15
12:30 PM-1:45 PM
Linked Game Deleted
Novice Rep U9
2:00 PM
vs. Napanee Stars
[NOV-FI13]
Atom Rep U11
3:00 PM
vs. PEC Kings
Mar 01Mar 02Mar 03Mar 04Mar 05Mar 06Mar 07
IP U7
8:00 AM
vs. IP U7
Minor Novice HL U8
9:00 AM
vs. Minor Novice HL
Novice Rep U9
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Bantam Rep U15
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Atom Rep U11
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Peewee LL2 U13
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Peewee Rep U13
7:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[O-P-CC-S2-3]
Novice Rep U9
2:00 PM
vs. Loyalist Jets
[NOV-FI14]
Peewee Rep U13
3:00 PM
vs. Shelburne Wolves
[O-P-CC-S2-4]
Bantam Rep U15
4:30 PM
vs. Dundalk Storm
[O-B-CC-S2-5]
Venue Details
Google Maps
Frontenac Community Arena
4299 Arena Boundary , Verona, ON  
  • Current Season

    109 - 73 - 32
  • All-Time

    571 - 420 - 124
Printed from frontenachockey.ca on Friday, February 28, 2020 at 9:40 AM